Czy praca zdalna jest przyszłością?

Date:

Ostatnie półtora roku jest dużym sprawdzianem dla sporej części pracowników i pracodawców. Wymuszona praca zdalna ma swoje plusy i minusy. Sytuacja na świecie po trochu się uspokaja i wszystko wskazuje na to, że już niebawem praca wróci na normalne tory. Zdalni pracownicy wrócą na swoje oryginalne stanowiska i wszyscy będą zadowoleni. Czy na pewno? Praca zdalna jest czymś nowym i można ja wykonywać dzięki rozpowszechnieniu szybkiego i stabilnego łącza internetowego.

Teraz kiedy większość dużych firm została zmuszona do wypróbowania pracy w trybie zdalnym, oczywiste jest, że niektórzy zechcą pozostać przy takim rozwiązaniu. W teorii wszystko prezentuje się bardzo dobrze, a pracownik i pracodawca są zadowoleni, ponieważ pozbywają się strat czasu i pieniędzy w związku z dojazdami do pracy itd. Jak będzie malowała się przyszłość na rynku pracy w najbliższych latach? Wszystko wskazuje na to, że większość pracowników będzie wykonywała swój zawód tak, jak 2 lata temu, ale z pewnością znajdą się takie firmy, które w pracy zdalnej dostrzegły potencjał. 

Czy praca idealna istnieje?

Pracownik wstaje wcześnie rano, ubiera się, robi kawę i siada w wygodnym fotelu swojego biura. Następnie loguje się na odpowiednim oprogramowaniu do pracy i rozpoczyna swoje 8 godzin za biurkiem. Nikt nie kontroluje tego, co wyświetla się na ekranie i można pracować w swoim tempie, żeby wypełnić wszystkie obowiązki.

Powyższy scenariusz może wydawać się idealnym sposobem na pracowanie. W rzeczywistości to wszystkie nie wygląda aż tak kolorowo. Oczywiście — praca zdalna to wygoda – temu nie da się zaprzeczyć. Jednak taki tryb zarabiania pieniędzy jak na razie nie jest odpowiedni dla wszystkich. Pracując z domu, jesteśmy narażeni na bardzo dużo pokus, które mogą odciągać od obowiązków. Sam Internet jest narzędziem, które potrafi pochłonąć na godziny, kiedy zacznie się przechodzić od jednego do drugiego artykułu. Dlatego bardzo często praca zdalna jest nawet dwukrotnie słabiej wydajna. Bez przełożonego, którego zadaniem jest dbać o optymalny przebieg prac, może okazać się, że takie stanowisko (mimo wszystko) staje się nierentowne.  Jeśli jednak ktoś ma bardzo silny charakter i potrafi się całkowicie wyłączyć w celu osiągnięcia konkretnych celów, abstrahować się od spraw domowych, odłożyć wszystkie automaty do gry online na potem, to praca zdalna może okazać się dla niego najlepszym sposobem zarabiania pieniędzy.

Dlatego nawet w pracy, która może wydawać się idealna (w końcu nie trzeba do niej chodzić), można znaleźć rysy, które w niektórych przypadkach mogą zamieniać się w prawdziwe pęknięcia na tej wizji. Warto zaznaczyć, że praca zdalna może się znacznie rozwinąć. Być może pracodawcy zastosują specjalne oprogramowanie i komputery, które będą służyły wyłącznie do pracy i będą mieli do nich pełen dostęp w dowolnym momencie dnia? Monitorowanie czasu pracy z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, które robią zrzuty ekranu i przedstawiają „ruch” na specjalnych wykresach. To wszystko z pewnością przybliży jakość pracy z domu z tym, co można osiągnąć w biurze. Niektóre narzędzia już od jakiegoś czasu ułatwiają pracę zdalną, ale żeby stała się ona powszechna, jeszcze trochę brakuje.

Największe firmy sektora IT stawiają na pracę zdalną

Mark Zuckerberg poinformował, że pandemia koronawirusa wymusiła na jego firmie zdobycie doświadczenia z zakresu pracy domowej, która okazała się działać zadziwiająco sprawnie. Facebook planuje bardzo duże zatrudniania w systemie zdalnym. Mówi się nawet, że do 10 lat połowa pracowników firmy będzie pracowała z domu. Sytuacja ta budzi pewne kontrowersje. Okazuje się, że zatrudnienie pracowników w największych światowych aglomeracjach wiąże się z odpowiednio wyższymi pensjami. Jeśli na to samo stanowisko zatrudni się kogoś z regionu, w którym zarabia się o wiele mnie, Facebook będzie mógł obniżyć koszty stanowisk pracy nawet o kilkadziesiąt procent. Jeśli taki proceder rozpowszechni się na wszystkie większe i mniejsze firmy, możemy być świadkami budowania się równowagi na rynku pracy. Już nie będzie miało znaczenia kto, z jakiego regionu świata pochodzi — wszyscy będą zarabiać podobnie, a co za tym idzie, świat przestanie być aż tak bardzo podzielony na biedniejsze i bogatsze regiony.

Zmiana trybu funkcjonowania tak dużych firm to bardzo powolny i pracochłonny proces, który potrzebuje zbudowania odpowiedniej infrastruktury informatycznej i opracowania odpowiednich technik optymalizacji pracy. Żeby przenieść pracę ze standardowych firm do Internetu potrzeba najprawdopodobniej całych dekad. Pozostają jeszcze wszystkie stanowiska pracy, które wymagają fizycznego przebywania w danym miejscu. Coraz prężniej rozwijający się rynek robotyki i automatyki sprawia, że fizyczne prace wykonują maszyny, a ludzie będą sukcesywnie przechodzić na prace biurowe. Mimo wszystko część gospodarki zawsze będzie opierała się na pracownikach fizycznych, więc każdy nadal będzie mógł pracować tak, jak będzie mu najbardziej odpowiadać. Internet to potężne narzędzie, które w ostatnich dekadach dosłownie wywróciło wszystko do góry nogami i jeśli chodzi o możliwości wykonywania pracy, najprawdopodobniej nie pokazało jeszcze wszystkich możliwości.

The post Czy praca zdalna jest przyszłością? appeared first on California News Times.

Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

Popular

More like this
Related